سه شنبه، 04 اردیبهشت 97 ساعت 08:47 ب.ظ / Tue, 2018 April 24
به افق ساری
اذان صبح: 03:41
طلوع خورشید: 05:13
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:40
اذان مغرب: 18:59

- دانشگاه - تنوع فرهنگی اگر در بستر عشق و ایمان و ایثار قرار گیرد، موجب صلح و آرامش و امنیت خواهد بود

تبلیغات

تنوع فرهنگی اگر در بستر عشق و ایمان و ایثار قرار گیرد، موجب صلح و آرامش و امنیت خواهد بود

تاریخ 06 دی 1396 ساعت 07:29:26
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 032509
 همایش فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی با حضور اساتید، صاحب نظران و پژوهشگران برتر کشور در پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در تهران برگزار گردید.
تنوع فرهنگی اگر در بستر عشق و ایمان و ایثار قرار گیرد، موجب صلح و آرامش و امنیت خواهد بود

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، همایش فرهنگ صلح و تنوع فرهنگی با حضور اساتید، صاحب نظران و پژوهشگران برتر کشور در پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور در تهران برگزار گردید.

       براساس این گزارش، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در این همایش به ایراد سخن پرداخت که متن کامل سخنان ایشان را در ذیل مشاهده می کنید:


 
بسم الله الرحمن الرحیم


       فرهنگ در بیان های گوناگون ابراز می شود، اما همه آن ها در یک خصوص مشترک هستند که آن معدل رفتار آدمیان است. رفتار مجموعه ای منظم از گردش فکر و اجزا بدن است. رفتارها در جامعه که قرار می گیرند، با تعارضات متنوع روبرو می شوند که می تواند موجب ناهنجاری های اجتماعی شود که قانون و عرف رفتاری می تواند مانع آن شود.
      تنوع این رفتارها در عین آن که موجب شناسایی اقوام و تمدن ها از یکدیگر می شوند گاها می تواند با بی احتیاطی موجب نزاع گردند. تمدن ها و یا جوامعی موفق و توسعه یافته هستند که بتوانند این تنوع را موجب وفاق و همبستگی نمایند. وفاق یعنی احترام افراد به حقوق یکدیگر، احترام به حقوق جامعه. توسعه در اصل یعنی رعایت حقوق دیگران حتی اگر بر علیه خود باشد.
       اگر بعضی از رفتارها بتواند به عنوان یک تربیت در شخصیت افراد نهادینه شود آن جوامع پیشرفت می کند. 
دروغ : دروغ نگفتن اگر عادت شود، آنطور که دین ما می گوید جامعه ای آباد و مرفه خواهیم داشت. اما اگر دروغ ابزاری برای ارتقا و طی مراحل اجتماعی شود وای به حال جامعه.
       تظاهر و ریا: اگر مردم عادت کنند که آنچه را فکر می کنند بگویند بدون ریاکاری، عیب ها را بگویند بدون ترس. جامعه ای بدون غیبت خواهیم داشت. 
       تولید ملی: اگر حمایت از تولید ملی و دسترنج ملی عادت شود و تولیدکنندگان داخلی بدون ریا و دروغ و دزدی از کیفیت، اجناس خوب تولید کنند، اقتصاد مقاومتی بدون دروغ شکل می گیرد و بیکاری برطرف می شود. 
       عقل: اگر تعقل در اداره امور نقش اساسی داشته باشد برای حل معضل اصلی جامعه دست بکار می شویم و در ازای آلودگی خاک و هوا و خشک شدن تالاب ها ازجمله دریاچه ارومیه، میراث مشترک اقوام ایرانی به امید معجزه نمی نشینیم و با یاړی جستن از علم و تکنولوژې و عقل با چاشنی شجاعت این نعمت بی بدیل خداوندی، به رفع آن می پردازیم .
        دشمنان ملت های در حال توسعه و توسعه نیافته در تلاش هستند تا به آرامی و همه پسند جنگ های محلی و منطقه ای، با استفاده از ابزارهای اعتقادی را بوجود آورند تا اقتصاد مفلوک خود را رونق بخشند. آنگاه با تبلیغ فضای ناآرام، به خروج علاقه مندان به خروج، با تاسی از عده ای مزدور ضعیف النفس خود فروخته که سالیانی را سر سفره کشور متنعم شدند بر رونق کار خود بیفزایند.
      تنوع فرهنگی اگر در بستر عشق و ایمان و ایثار قرار بگیرد، موجب صلح و آرامش و امنیت خواهد بود و اگر در بستر جهل و نادانی و خیانت قرار گیرد، موجب نزاع و خشونت و ناامنی خواهد بود.
       شکل گیری داعش و امثال آن بر بستر تنوع فرهنگی دینی با ترویج افراطی گری بوده است. کشورهای ایجاد کننده آن ابتدا تئوری کافی و زمینه های آن را فراهم کردند. سپس نتیجه آن شد که مسلمان بدست مسلمان کشته شود. هر دو شهید بنامند خود را و هر دو از خدا مدد جویند.
       اما تنوع فرهنگی و دینی با وفاق، نمونه ایران است. با وجود هر تنوع فرهنگی جامعه ای با ثبات و آرام در کنار هم زندگی می کنند. اگر عده ای تلاش می کنند تا آن را بر بستر افراط قرار دهند و بر طبل اختلاف فرهنگی بکوبند، حتما در مسیری گام برمی دارند که دشمنان ملت آن را می خواهند. دشمنان استقلال آن را می خواهند.
       جنگ امروز، جنگ فرهنگی و اقتصادی است. تنوع فرهنگی تیغ دو لبه ای است که در صورت بی احتیاطی خانمان برانداز خواهد بود. با ترویج بی تعهدی به سرنوشت کشور، بی ارادگی در مردم برای انجام درست کارها، توزیع مدارک حرفه ای و دانشگاهی بیهوده و بی محتوا، میدان دادن به افرادی فاسد در اداره کشور، ترویج مصرف تولید خارجی و دامن زدن به اختلاف خرده فرهنگ ها در سطح جامعه از ابزارهای دقیق مبارزه با استقلال کشور است.
       پس بیاییم تا با احترام به عقاید یکدیگر و ترویج احترام به خرده فرهنگ های موجود در کشور و احترام به اقوام و ادیان این تیغ دشمنان ملت ایران را که از چهار صد سال قبل تاکنون، انگلستان برای ما ساخته است بی اثر کنیم.
       لازم به یادآوری است که دکتر سیدقاسم حسنی عضو هیات علمی گروه جامعه شناسی دانشگاه مازندران و دبیر علمی این همایش نیز از دیگر سخنرانان این همایش بوده است. 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.