سه شنبه، 04 اردیبهشت 97 ساعت 08:35 ب.ظ / Tue, 2018 April 24
به افق ساری
اذان صبح: 03:41
طلوع خورشید: 05:13
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:40
اذان مغرب: 18:59

- دانشگاه - اگر ما از فرصت ها استفاده نکنیم، قطعاً ‌دیگران به بهترین وجه آنها را از دست ما خارج خواهند کرد

تبلیغات

اگر ما از فرصت ها استفاده نکنیم، قطعاً ‌دیگران به بهترین وجه آنها را از دست ما خارج خواهند کرد

تاریخ 26 آبان 1395 ساعت 07:05:44
منبع: روابط عمومی دانشگاه مازندران
کد خبر: 027296
دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در جلسه ویژه بررسی راهکارهای بین المللی شدن دانشگاه ها عنوان داشت: اگر ما از فرصت هایی که در اختیار داریم استفاده نکنیم، قطعاً ‌دیگران به بهترین وجه آنها را از دست ما خارج خواهند کرد.
 اگر ما از فرصت ها استفاده نکنیم، قطعاً ‌دیگران به بهترین وجه آنها را از دست ما خارج خواهند کرد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه مازندران، دکتر سیدخلاق میرنیا رییس دانشگاه مازندران در جلسه ویژه بررسی راهکارهای بین المللی شدن دانشگاه ها عنوان داشت: اگر ما از فرصت هایی که در اختیار داریم استفاده نکنیم، قطعاً ‌دیگران به بهترین وجه آنها را از دست ما خارج خواهند کرد.
          رییس دانشگاه مازندران ادامه داد: در جلسه ای که در وزارت علوم با حضور برخی از روسای دانشگاه های سراسر کشور به ریاست دکتر سالارآملی مدیرکل دفتر روابط بین الملل وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد، بحثی پیرامون بین المللی شدن دانشگاه ها مطرح گردید و مواردی عنوان شد که به برخی از آنها اشاره خواهم کرد. 
       دکتر میرنیا در ادامه افزود: در دعواهای بین دانشگاهی چه بسیار فرصت هایی که از بین رفته و به هیچ ثمری نرسیده است. چه بسیار فرصت هایی در کشور که با وجود اعتبارات دول خارجی به واسطه کنوانسیون های مرتبط مصوب و تخصیص داده شد، لکن به دلیل اختلافات موجود بین سازمان های مختلف بر سر متولی امر،‌ به ثمر نرسید و این اعتبار به کشورهای دیگر گسیل شد.  
      وی خاطرنشان کرد: امروز با توافقاتی که به واسطه برجام حاصل شده است، ‌براساس کنوانسیون های بین المللی، کشورهای اروپایی اعتباراتی را در جهت تبادل علم و فناوری و ارتباط دانشگاه ها با همدیگر مصوب و در اختیار وزارت علوم قرار دادند که ما باید از این فرصت نهایت استفاده را ببریم. 
       رییس دانشگاه مازندران در ادامه به سیاست های وزارت علوم در خصوص این طرح اشاره کرد و افزود: سیاستی که اعلام شد این است که غیر از سه کشور آمریکا، ‌انگلیس و کانادا که در لیست همکاری ها قرار ندارند، چند دانشگاه هدف، جهت این تبادلات معرفی شده اند که شامل فرانسه، ژاپن، هلند و آلمان می باشند. سایر کشور های اروپایی نیز در کنار این کشورها مشمول این طرح خواهند بود.  
     دکتر میرنیا اولین قدم در این عرصه را تقویت دپارتمان های مرتبط عنوان کرد و خاطر نشان کرد: بسیاری از کشورهای اروپایی خواستار ایجاد و تقویت دپارتمان ادبیات فارسی در دانشگاه های خود و فعالیت گسترده در این زمینه هستند که لازمه این کار این است که ابتدا ما خود را در این موارد تقویت کنیم و مشکلی از این بابت نداشته باشیم. در این بخش مهم ترین وظیفه بر دوش دانشکده علوم انسانی و اجتماعی است که در جهت تقویت گروه زبان و ادبیات فارسی و تعامل محکم در راستای ایجاد دپارتمان زبان فارسی در آن کشورها گام بردارد. 
       رییس دانشگاه جامع استان در ادامه به طرح های مورد اشاره در خصوص تبادلات علمی با دانشگاه های اروپایی اشاره کرد و گفت: براساس اعلام وزارت علوم، مبلغ 5/2 میلیون یورو برای آموزش 600 دانشجو، تکنیسین  و هیات علمی جهت عزیمت به اروپا تصویب شده است که ما باید طبق ظرفیت های موجود اقدامات درست و به موقعی را در جهت معرفی افراد واجد شرایط انجام دهیم، چرا که در صورت تعلل دانشگاه های دیگر از این ظرفیت استفاده خواهند کرد. وی همچنین به تصویب مبلغ 1 میلیون و 300 هزار یورو برای آموزش دانشجویان کارشناسی ارشد در قالب این طرح خبر داد.          
       دکتر میرنیا در ادامه سخنان خود به برخی از طرح های پژوهشی مورد تعامل اشاره و عنوان کرد: طرح های مطالعاتی و تحقیقاتی تحت عنوان طرح D.A.D و طرح جندی شاپور از جمله طرح هایی هستند که می شود به آنها اشاره کرد. به عنوان مثال در طرح جندی شاپور که توسط کشور فرانسه و ایتالیا ارایه شده است، می توان طرح های مشترک را با هزینه ای که از محل این طرح پیش بینی شده است ارایه کرد و به انجام رسانید.  
       رییس دانشگاه مازندران از روسای دانشکده ها و مدیران گروه های آموزشی خواست تا در اسرع وقت با بررسی شرایط، نسبت به اجرایی شدن این موارد با هماهنگی مرکز همکاری های علمی و روابط بین الملل اقدام کنند تا فرصت های به دست آمده در جهت پیشرفت و اعتلای دانشگاه مازندران مورد استفاده قرار گیرد.  
      دکتر میرنیا در بخش دیگری از سخنان خود یکی از دغدغه های اصلی خود را عدم وجود انگیزه در بین دانشجویان عنوان کرد و یادآور شد: امروز دانشجوی ما به دلایل مختلف، انگیزه کافی برای تحصیل ندارد و این وظیفه ماست که محرک و تحریک کننده این دانشجو باشیم و یکی از راه های ترغیب دانشجو، تشویق آنان به عضویت در انجمن های علمی است. اساتید ما باید دانشجو را به سمت انجمن های علمی هدایت کنند تا دانشجویان در آنجا توان علمی خود را افزایش دهند.

       رییس دانشگاه مازندران همچنین به نحوه انجام کارآموزی و کارورزی در دانشگاه اشاره کرد و یادآور شد: در دانشگاه تنها درسی که به آن نهایت بی اعتنایی می شود، کار آموزی است،‌ در حالی که کارآموزی مهم ترین عنصر ماست. برخی از دانشجویان متاسفانه بدون گذراندن حتی یک ساعت کارآموزی،‌ تنها گزارش کاری را ارایه می دهند و بر اساس آن نمره ای را از استاد مربوطه دریافت می کنند. این یک دغدغه است. اساتید باید به صورت حضوری بر نحوه کارآموزی فرد نظارت کنند. چه بسا که بنده  هم به صورت ناگهانی در برخی از موسسات حاضر شوم و بر نحوه کارآموزی دانشجویان نظارت خوهم داشت. کارآموزی و در کنار آن ارتباط درست بین کارورز و مدیر آن مرکز، چه بسا باعث ایجاد حس اعتماد و در آینده زمینه ساز اشتغال همان کارورز خواهد شد.  
         رییس دانشگاه مازندران در پایان سخنانش، بار دیگر بر لزوم پیگیری موضوع بین المللی شدن دانشگاه ها تاکید و اظهار امیدواری کرد: با توجه به تعاملاتی که دانشگاه مازندران هم اکنون با برخی از دانشگاه های منطقه مانند چین، عراق و ... دارد و مذاکراتی هم که با برخی از کشور ها مانند لهستان، آلمان،‌ روسیه و چند دانشگاه معتبر دیگر انجام گردیده است، با اقدامات به موقع و اصولی اعضای هیات علمی و به ویژه مدیران گروه ها،‌ شاهد رشد و اعتلای دانشگاه مازندران با استفاده از فرصت های به دست آمده باشیم. 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.