شنبه، 01 اردیبهشت 97 ساعت 05:57 ب.ظ / Sat, 2018 April 21
به افق ساری
اذان صبح: 03:45
طلوع خورشید: 05:17
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:37
اذان مغرب: 18:56

- عمومی - معرفی رقم جدید زیتون روغنی با نام "آوان" مناسب کشت در مناطق نیمه گرمسیری

تبلیغات

معرفی رقم جدید زیتون روغنی با نام "آوان" مناسب کشت در مناطق نیمه گرمسیری

تاریخ 23 فروردین 1397 ساعت 12:02:21
کد خبر: 033572
معرفی رقم جدید زیتون روغنی با نام "آوان" مناسب کشت در مناطق نیمه گرمسیری در پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری// با تلاش پژوهشگران پژوهشکده مرکبات و میوه‌های نیمه‌گرمسیری، رقم جدید زیتون روغنی به نام "آوان"، به عنوان اولین رقم روغنی مناسب جهت کشت و توسعه در مناطق نیمه گرمسیری کشور تولید و معرفی شد.
معرفی رقم جدید زیتون روغنی با نام

 

به گزارش روابط عمومی پژوهشکده مرکبات و میوه ‌های نیمه‌ گرمسیری، دکتر فریدون عجم گرد عضو هیات علمی و مجری مسئول پروژه معرفی رقم جدید زیتون در گفتگویی اظهار داشتند: زیتون یکی از مهم‌ترین محصولات باغی دنیا محسوب می‌شود. سطح زیر کشت آن در دنیا بیش از 11میلیون هکتار و تولید سالیانه 3.2 میلیون تن می باشد. سطح زیر کشت آن در ایران بالغ بر 103 هزار هکتار است که 20 درصد توسعه باغات زیتون در دو استان خوزستان و فارس می باشد.
وی در ادامه افزود: رقم آوان در سال 1386 در منطقه قلعه تل از توابع شهرستان باغملک واقع در شرق استان خوزستان کشت شد.


دکتر عجم گرد مشخصات رقم آوان را اینگونه برشمرد: بررسی ویژگی‌های رویشی نشان داد تاج درخت متوسط با تراکم پیشنهادی 400 درخت در هکتار و قدرت رشد درخت متوسط می‌باشد. اندازه میوه متوسط، شکل میوه کشیده و رنگ آن بنفش تیره می باشد. میزان مصرف آب در باغملک 5000 متر مکعب در هکتار در سال است. میزان ریشه زایی قلمه ها متوسط (50 درصد) می باشد.


ایشان درباره نامگذاری رقم زیتون گفتند: آوان نام قدیم سرزمینی در شمال استان خوزستان است که دزفول کنونی در آن واقع است. سرزمین آوان بدلیل رونق کشاورزی در حاشیه رودخانه دز معروف بوده است.


دکتر عجم گرد در پایان یادآور شدند، زیتون رقم آوان تنها رقم روغنی مناطق نیمه گرمسیری کشور است که بیش از 20 درصد روغن در میوه دارد و برای کشت در شرق استان خوزستان (باغملک، ایذه و اندیکا)، مناطق نیمه گرمسیری استان فارس مثل کازرون و برخی مناطق استان کرمانشاه مناسب است

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.