سه شنبه، 04 اردیبهشت 97 ساعت 08:39 ب.ظ / Tue, 2018 April 24
به افق ساری
اذان صبح: 03:41
طلوع خورشید: 05:13
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:40
اذان مغرب: 18:59

- عمومی - چرا از رای دادن به روحانی پشیمان نیستم؟

تبلیغات

چرا از رای دادن به روحانی پشیمان نیستم؟

تاریخ 02 دی 1396 ساعت 15:54:44
کد خبر: 032464
در زمانیکه وانمود می شود بعضی ها از رای به روحانی پشیمان هستند اقای حسین رضایی مطلبی رو با عنوان "چرا از رای دادن به روحانی پشیمان نیستم؟" به رشته تحریر درآورده اند که به نظر خوانندگان محترم سایت می رسد:
چرا از رای دادن به روحانی پشیمان نیستم؟

 

از رای به روحانی پشیمان نیستم. زیرا اولا پشیمانی زمانی معنا می یابد که گزینه بهتری موجود بوده و در انتخاب دچار اشتباه شده باشیم و اکنون به این نتیجه برسیم که ای کاش به فلانی رای می دادم تا شرایط بهتری داشتم. ثانیا اینکه اصلا چرا باید از رای به روحانی پشیمان باشم؟ روحانی چه کاری را باید می کرده و اکنون در این چندماه آغاز به کار دولت دوازدهم نکرده است یا چه کاری نباید می کرده که کرده است؟

در بخش اول باید بگویم که روحانی برای اصلاح طلبان فارغ از شرایط انتخاباتی و البته قبل از انتخابات 92، گزینه اولی نبوده و هنوز هم نیست. چراکه به هر حال منش و روش اصلاح طلبی، مشخصه ها و مولفه هایی دارد که مطمئنا روحانی دارای همه آن مشخصه ها و مولفه ها نبوده و نیست. و قطعا خود دکتر روحانی نیز چنین ادعایی ندارد. روحانی برخواسته از جناح راست و البته با نگرش اعتدالی است و اگرچه در طول تاریخ پس از انقلاب به نیروهای اصلاح طلب هم گاه نزدیک می نمود اما تا قبل از انتخابات هرگز خود را اصلاح طلب ندانست. کسی هم در مورد او چنین تصوری نداشت. اما اصلاح طلبی به واقع چیست؟ اصلاح طلبی یک منش فکری و رفتاری است که در خصوص مجموعه مسائل فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی نوع بینش و البته راهکارهای مشخص و مخصوص به خود را ارائه می دهد. اصلاح طلبی عنوانی شفاهی و القایی نیست که به کسی اعطا شود و از آن پس او را اصلاح طلب بنمامند یا از کسی آن را محروم سازند. اصلاح طلب کسی است که در اندیشه و عمل ، اصلاح طلبانه رفتار می کند و با شناخت مسائل و مشکلات جامعه سعی در اصلاح ساختاری آن دارد. چه بسا افرادی که نام اصلاح طلبی را با خود یدک می کشند و از عمل اصلاح طلبانه به دورند و چه بسیار انسان هایی که تحت عناوین دیگر شناخته شده ولی بیش از هر کسی عمل اصلاح طلبانه دارند. رو حانی از این منظر می تواند یک اصلاح طلب نامیده شود. بی انصافی است اگر خدمات او را طی این مدت چهار سال و اندی نادیده بگیریم. نقد عملکرد 4 ساله دولت نخست روحانی قبلا به کرات انجام شد و پاسخ آن نیز داده شد. اینکه کدامیک مقبول افتاد مشخص است. با همه نقدهایی که وجود داشت برایند نظر سیاسیون، دانشمندان، هنرمندان و همه اقشار مردم در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نشان داده شد.

از بین همه گزینه های موجود قطعا دکتر روحانی گزینه بهتری بود و مردم نیز به همین نتیجه رسیدند. (البته با این توضیح که جهانگیری نه به عنوان کاندیدای مستقل، بلکه به عنوان بازوی روحانی و برای دفاع از عملکرد دولت و البته منش اصلاح طلبی وارد کارزار انتخابات شد و سپس به نفع دکتر روحانی کناره گیری نمود، چه اینکه اگر او هم تا پایان رقابت حضور داشت با همان تفکر و تز فکری روحانی ادامه می داد.) پس عملا باید دانست که اگر هر یک از ما از رای به روحانی پشیمان شده است باید گزینه جایگزین را از میان گزینه های موجود نیز اعلام نماید و تشریح کند که اگر به جای روحانی به فلانی رای می دادیم به این دلایل اکنون وضع مناسب تری داشتیم.

اما به بخش دوم داستان می رسیم. روحانی در این مدت کوتاه که از عمر دولت دوازدهم می گذرد باید چه کاری می کرده که نکرده است و یا چه عملی از اوسرزده که نباید می زد.

در اینکه بر بخش هایی از دولت نقد جدی وارد است شکی نیست. در این که شرایط اقتصادی مطلوب نیست و توقع ما شرایط بهتری بود هم شکی نیست. در اینکه در بسیاری از مسائل اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی شرایط مناسب تر و مطلوب تری را انتظار می کشیدیم و نشد هم شکی نیست. اما باید پرسید که این همه هیاهو و تخریب دولت آن هم پس از گذشت کمتر از 5 ماه از آغاز به کار آن برای چیست؟

مگر نه اینکه بسیاری از اقلام که در طول سالیان قبل رشد چشمگیری در قیمت را به خود دیدند در طول این چهار و نیم سال یا ثابت مانده اند و یا رشد کمی داشته اند؟ می گویید این طور نیست؟ کافی است با مراجعه به حافظه خود و یا سایت های اینترنتی، قیمت برخی از کالاهای اساسی را در طول ده سال گذشته بررسی کنید. قصد تخریب دولت دهم را ندارم. اما برای مقایسه عملکردی باید به آماری از دو دوره گذشته اشاره کنم. آیا فراموش کرده ایم که قیمت سکه در طول دولت سابق از 99 هزار تومان به یک میلیون و صد هزار تومان رسیده بود؟ امروز قیمت سکه چقدر رشد کرده است؟

قیمت دلار چطور؟ از 900 تومان به 3هزار و ششصد تومان و امروز...

خودرو پراید از 6 میلیون و صد هزار تومان به نزدیک نوزده میلیون و امروز ...

نان از 75 تومان به 500 تومان و امروز ...

گوجه از 250 تومان به 2500 تومان رسید و امروز ...

برنج از 1400 تومان به 7200 تومان و امروز ...

بنزین از لیتری 100 تومان به 700 تومان رسید و امروز...

قیمت میوه ها و لبنیات و حبوبات و غلات و ... را نیز خودتان مقایسه بفرمایید.

چه شده است که امروز این هجمه سنگین به بهانه گرانی بر دولت وارد می شود در صورتی که گرانی ها اغلب از گذشته بوده اند و البته فشار آن هنوز هم بر گرده مردم و به ویژه اقشار کم در آمد سنگینی می کند.

دوست داشتیم که این طور نبود. همه ما توقعمان افزایش درآمد بود و رفاه همه مردم.

اما به هر دلیلی این اتفاق نیفتادو البته کارشکنی ها و فشار های داخلی و خارجی و توطئه دشمنان درون و بیرون و ... دخیل بود ولی برخی جاها عملکرد نسبتا ضعیف بخش هایی از دولت هم موجب عدم دستیابی به نتیجه مناسب و مطلوب شد.

سوال اینجاست که در کدام بازه زمانی ارائه شده مردم دچار خسران بیشتری شدند؟ تورم مهارگسیخته در کدام دوره بر اقتصاد کشور سیطره داشت؟

آری؛

من نیز نگران وضعیت معیشتی خود و هموطنانم هستم. من نیز از گران شدن 50 درصدی بنزین که این روزها دهان به دهان می چرخد می ترسم چون تاثیر افزایش قیمت سوخت بر سایر کالاها را چشیده ام. من نیز به میزان و شکل خدمات ارائه شده به زلزله زدگان معترضم. من هم از اینکه می بینم در کشوری با این همه ذخایر و معادن مختلف زندگی می کنم و هموطنانم برای لقمه ای نان به سخت ترین کارها مشغولند ناراحتم.

اما از اینکه کشورم دوباره در چنگال بی تدبیری و تندروی گرفتار شود می ترسم. بوی تکرار اتفاقات گذشته می آید. نقد منصفانه عملکرد دولت، مطلوب است. اتفاقا باید محکم و بدون واهمه هر عملکرد نامناسبی را نقد کرد تا از وقوع یا تکرار آن جلوگیری شود. و چه بهتر اینکه نقد درون گفتمانی شکل گیرد و خودمان به نقد و اصلاح خود بپردازیم. اما یادمان باشد: نقد غیر عالمانه و احساساتی و اظهار پشیمانی بدون منطق مناسب و طرح عبور از دولت یا رییس جمهور و ... می تواند منجر به ظهور دوباره پوپولیسم شود و چه بسا این بار با شکلی مهیب تر و خانمان سوز تر.

اگر خودمان را نقد می کنیم باید حواسمان به دفاع از عملکرد درست هم باشد. دولت روحانی دستاوردهای بزرگی داشته است که بسیار قابل دفاع هستند. شاید یکی از دستاوردهای اخیرش همین باشد که برای اولین بار بودجه کشور به صورت شفاف در اختیار همه مردم قرار گرفت تا همه بدانند چه بودجه ای صرف چه کاری شده و به چه ارگان هایی اختصاص می یابد.

قدر این شفاف سازی را می دانم و از اینکه می توانم آزادانه به دولت انتقاد کنم و فریاد بزنم که اگر بنزین هزار تومانی به ناگاه هزار پانصد تومان شود شاید به لحاظ منطق اقتصادی دستاوردهایی داشته باشد اما مطمئنا برای اقشار کم درآمد فشار مضاعفی ایجاد خواهد کرد خوش بینم و دوباره اعلام می کنم با همه نقدهایی که به دولت دارم از رای دادن به روحانی پشیمان نیستم.

حسین رضایی

Image result for ‫چرا از رای دادن به روحانی پشیمان نیستم؟‬‎

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.