سه شنبه، 04 اردیبهشت 97 ساعت 08:50 ب.ظ / Tue, 2018 April 24
به افق ساری
اذان صبح: 03:41
طلوع خورشید: 05:13
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:40
اذان مغرب: 18:59

- عمومی - کدام شب کدام یلدا؟!

تبلیغات

کدام شب کدام یلدا؟!

تاریخ 30 آذر 1396 ساعت 00:55:53
کد خبر: 032442
یا خَبیر عنوان: کدام شب کدام یلدا؟!
کدام شب کدام یلدا؟!

 

قسم به قلم و آنچه که می نویسند( آیه 1 سوره قلم)

بار دِگر این قلم بی قرار است، هرچه تلاش کنی ، نمی توانی آرامش کنی ، راهش را می یابد. او مگر چه می خواهد؟ یک کاغذ سپید ، یک قلب طاهر و دو گوش شنوا، همین او را بس که نوایش را ، صدایش را ، سخنش را فریاد کند. از آنجا که در عصر تکنولوژی و حجم انبوه محتوای سطحی و حتی عمیق قرار داشته و اذهان همگی مشغول فضای به اصطلاح مجازی شده است بی مقدمه بگذاریم این قلمِ پر هیجان و پر خروش و با التهاب حرفهایش را ناله کند که بشنو از نی چون حکایت می کند......

در آستانه ی بلندترین شب سال قرار داریم . مردم بدان می گویند شب یلدا ، مخاطبان خاص نیک می دانند که سالیانی پیش در باب موضوع مد نظر این نوشتار سخن ها گفته ام تحت عنوان " کدام شب کدام یلدا؟! "

زمانیکه حجم تعلقات به قدر اکنون نبوده وتحمل مصائب اجتماعی ، دلشکسته را با روحیه ای انقلابی مواجه می نمود.

باری سخن از شب یلداست و باز می گویم : کدام شب کدام یلدا؟!

بررسی و واکاوی آنچه در این شب رایج است و طرح آسیب ها و تذکر برخی مسائل می تواند بهترین صورت نگارش باشد. بر همگان روشن است که معمولاً خانواده های هم وطن ساعاتی از روزگار را که دیگر پاییز رخت بسته و زمستانی پُر از سردی و خشکی در انتظار است ، به همنشینی وو سُرور می پردازند و همه ی اهتمام خویش را جهت الغای شادی به خویشتن و همراهان بکار می برند. در آموزه های دینی نیز بر انجام صله ی رحم تأکید بسیاری شده است . بخش دیگر برنامه که البته بسیار محدود و منحصر در برخی از افراد می باشد، حافظ خوانی و اُنس با اشعار اوست. تا اینجای کار همه ی تصاویر ذهنی همچون گل و بُلبُل است.
اما از آنجا که معمولاً آیین های ملی و مذهبی با آسیب های متنوع الشکلی مواجه می شوند ، یلدا نیز از این قاعده مستثنی نبوده و متأسفانه خود تبدیل به یک قاعده شده و فرض های فوق الذکر تبدیل به استثنا شده اند. بعبارت دیگر آنچه جاری و ساری است دقیقاً همان نکات منفی است. نمیخواهم سخن را بصورت تحلیلی و استدلالی به درازا بکشانم و به همین جهت توجه عزیزان را معطوف به دریافت های درونی و احوالات قَلبی می نمایم تا به حکم وجدان گردن نهیم .

جناب آلکسیس کارل در باب وجدان چه زبا فرمودند که: برای تعالی روانی، دانشمند یا هوشمند بودن ضروری نیست، کافی است که آن (تعالی روانی) را بخواهند، کافی است هر کس هر روز صبح و عصر چند دقیقه از غوغا برکنار بماند و به خود بپردازد و قاضی وجدان را به حکمیت بخواند و خطاهایش را بشناسد و طرح کارش را بریزد.

فردا شب شب یلداست ، تاریکی طولانی تر و زمستانی در پیش رو، بگذارید با خودم حرف بزنم ، راحت و بی آلایش:
شب یلداست؛ شب های طولانی برای نزدیکی به خدا فراهم بود و بهار مؤمن ، که از دست رفت و اینک بجای حزن و اندوه ، قهقه ی بی دردی ام فضای پاک شب را آلوده می کند. براستی شادی حقیقی این شب ها از آن کیست؟! آنها چه شب یلدایی دارند!

آنان که خاک را بنظر کیمیا کنند
آیا شود که گوشه ی چشمی به ما کنند؟


هم اکنون صدای مرا از سرپل ذهاب می شنوید: مردم قهرمان ایران بفرمایید غذاهای ملوّن نوش جان کنید اما ایکاش لختی به یاد ما و غم های بی کرانمان هم باشید. راستش را بگوییم خیلی سردمان است، شما چطور؟ گرمای منزل ، خوابی آرام برایتان فراهم آورده است؟! . ما هم وطنان شما هستیم وشبی بس یلدا داریم......

ای دل! اکنون چشمهایت را ببند و سری به کوچه پس کوچه های شهر بزن. مادر و پسرک را دیدی که با سطل آشغال مأنوس بودند که مبادا از شدت گرسنگی جان داده و شب را گرسنه بخوابند؟. آنها هم شب یلدایی دارند.......!
کمی آنطرف تر دردهای طاقت فرسا استخوان جوان هم شهری را می شکند ، امشب ساقی ها خوب به او نرسیده اند تازه اگر می رسیدند دگر پولی در بساط نداشت. کم کم به سمت جوی ها روانه می شود.......او هم شب یلدایی دارد.......
روزنامه ی امروز ، صفحه ی حوادث را ورق بزن ،دخترکی چون ماه تابان و چون پنجه ی آفتابِ درخشان ، مستانه می خندد و خودکشی را شایسته ترین راه نجات می داند......او اما به شب یلدای امسال نرسید......
در همین دم که غذاهای چرب و حجیم که نمی دانم از کدام یک بگذرم؟ و یکی از سخت ترین تصمیمات زندگیم را در مقام انتخاب آنها می گیرم، بسیار ، بسیار و بسیاری از مردم سیستان و بلوچستان،کرمانشاه،کرمان،خراسان جنوبی،تهران و حتی قم.!( تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل) و........شاهد پدری هستند که پس از یک روز بیکاری و پرسه زدن در کوه ها و چهار راه کارگر بَران ، شرمسار از بچه هایش روی برگشت به خانه را ندارد. آنها هم شب یلدایی دارند......

کانون گرم خانواده را میبینی؟ خوب خدا را شکر امسال همه جمعند دور هم اما شاید تا سال بعد اینگونه نباشد! یکی یکی خانواده ها با مکروهی بنام طلاق از هم پاشیده شده اند. چند خانواده را می شناسی که دگر کانونی ندارند تا گرم یا سرد باشد؟ یا محکوم به طلاق های عاطفی اند و یا مهر بخشیده و جان را آزاد و یا نبخشیده و فردی را زندانی نموده اند.....آنها خوب مفهوم شب یلدا را می دانند. تنهایی ، سکوت و درازای شب با طعم شکست ِ تلخ و طولانیِ آنها مزیّن شده است.


فسادهای مالی و اداری با عموم سازمان های اداری کشور گره خورده است، اوضاع اقتصادی نابسامان مردم برای خون خواران ملت و بیت المال هیچ اهمیتی ندارد. آنها به یک بیماری مبتلا شده اند : بیماری کشتار وجدان و فطرت انسانی . نکند ما هم به بی دردی مبتلا شویم؟!


زندگی مردمان این سرزمینِ حاصلخیز نفتی و گازی و کشاورزی و معدنی رو به راه نیست و مردم با سیلی صورت سرخ می کنند و یلدا را بهانه ای برای فرار و فراموشی لحظه ای آن مصائب و مشکلات نموده اند. فقط زندگی می کنند تا نمیرند.

فقر فرهنگی و فقدان رعایت آداب اجتماعی ، طرح وعده های تکراری و فربه شدن مدعیان برقراری عدالت سفارشی و ......همه ی سرنوشت ما را رقم زده است. براستی ما ملت ایران هم شب یلدایی داریم. استمرار ظم های طولانی و باز هم فرخی هایی که زبانشان را دوخته و یا می دوزند...!


نمی توان بیش از این دردِ دل ها را به اشتراک گذاشت. بگذار در سینه ی دلشکسته بماند.

بنابر قول مرحوم دکتر شریعتی(ره) ، ارزش هر کس به میزان حرف های نگفته ای است که دارد!


اما بدون تعارف:
مردم نازنین ایران! جشن یلدا برای برقراری صله ی رحم بسیار بجاست اما اختلاط این صله با مضحکه ، تمسخر و لودگی ، پُر خوری و بی دردی، فراموشی و خروج از حیثیت و شأنیت انسانی شایسته نیست، آنقدر شایسته نیست که بنظر جناب لسان الغیب نیز از دستمان به تنگ آمده است.ضمن آنکه با کم نمودن تجملات و هزینه ها میتوان شرایط برقراری این سنت را در میان اقشار کم درآمد فراهم نمود، همچنین از افزایش بی رویه ی قیمتها جلوگیری نمود و هم آنکه به یاد دردمندان و نیازمندانی چون مردم مظلوم کرمانشاه بود که گاه مجبورند علاوه بر تحمل اَلم های فراوان در مصیبت از دست دادن عزیزان و خرابی مساکن ،عزت نفس خویش را لِه نموده و برای کسب حداقل امکانات به التماس آیند!


سخن آخر:
شب یلدای حقیقت عالم به اتمام نمی رسد جز آنکه در ظهور موعود اُمم، مُصلِح کل و نجات بخش مردم ، فرجی حاصل آید. به امید آن روز......


دلشکسته(رضوان مهدوی)
1396/9/29

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.