چهار شنبه، 05 اردیبهشت 97 ساعت 03:33 ق.ظ / Wed, 2018 April 25
به افق ساری
اذان صبح: 03:39
طلوع خورشید: 05:12
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:40
اذان مغرب: 19:00

- عمومی - بقعه سید ابو صالح قائم شهر در معرض نابودی

تبلیغات
تخریب میراث فرهنگی و مسئولان در خواب؛

بقعه سید ابو صالح قائم شهر در معرض نابودی

تاریخ 17 آبان 1396 ساعت 17:15:42
کد خبر: 031920
توجه به میراث فرهنگی نشانه‌ای از تمدن هر کشور تلقی می‌شود و این روزها توسعه گردشگری و تلاش برای ورود گردشگر و ارائه خدمات ویژه به او، از جمله پایه‌های رشد اقتصاد کشورها محسوب می‌شود اما در ایران هر روزه اخبار جدیدی مبنی بر تخریب بناهای تاریخی به گوش می‌رسد.
بقعه سید ابو صالح قائم شهر در معرض نابودی

به گزارش تیتر امروز، از چندی پیش شاهد تخریب خانه‌ها و بخش های تاریخی بناهای قدیمی بودیم که از این میان می توان به تخریب خانه تاریخی ماوثاله در تهران، خانه تاریخی تدین در نجف آباد، خانه تاریخی قلابدوزها در مشهد، خانه تاریخی خلیلیان در بابل، بخشی از خانه تاریخی ابرکوه در یزد، خانه‌ تاریخی محله فهادان در یزد، تخریب سینما تهران، خانه‌ احمدی بندرعباس در استان هرمزگان، خانه تاریخی امیرخسرو در تهران، تخریب حمام قاجاری خانه ابتهاج در تهران، تخریب حمام تاریخی جنت در تهران،و بسیاری دیگر از موارد اشاره کرد. این موضوع یکی از اتفاقات تکراری در حوزه میراث فرهنگی شده است به طوریکه تخریب بناهای تاریخی حتی برای مسئولان استان‌ها نیز جای تعجبی باقی نگذاشته است. البته در این میان مسئولان نیز دستی بر آتش داشته‌اند و نمی‌توان صدور مجوزهایشان برای تخریب را نادیده گرفت برای مثال چندی پیش حکم تحریب خانه تاریخی میرزا کوچک‌خان به دست اولین شهردار فومن صادر شد که ویرانی این خانه قدیمی در آینده‌ای نه چندان دور را بیشتر می‌کند.
در این میان اما خبری از قائم شهر ما را متأثر کرد. اتفاقی که میبایست خیلی زود جلوی وقوعش را گرفت و آن هم عدم توجه مسئولان شهرستانی و استانی به آثار و میراث فرهنگی این شهر است. بقعه امامزاده سید ابوصالح (ع) قائم شهر که یکی از نوادگان امام موسی کاظم (ع) بوده و پیشینه آن به دوره صفویه می رسد، به دلیل عدم توجه مسئولان اکنون در معرض خطر تخریب است و این سوال را برای ما تداعی می کند که بودجه میراث فرهنگی صرف چه هزینه هایی می شود و اینکه آیا ریاست این سازمان که خود از اهالی این شهر می باشد، خبری از حال و روز این بنا دارد ؟

 
Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.