چهار شنبه، 05 اردیبهشت 97 ساعت 03:29 ق.ظ / Wed, 2018 April 25
به افق ساری
اذان صبح: 03:39
طلوع خورشید: 05:12
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:40
اذان مغرب: 19:00

- شهرداری‌ها - اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران جهت تجهیز ۴ ساختمان موزه در بوستان ولایت با شهرداری ساری همکاری کند

تبلیغات
در هفتمین جلسه شورای شهر ساری مطرح شد

اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران جهت تجهیز ۴ ساختمان موزه در بوستان ولایت با شهرداری ساری همکاری کند

تاریخ 22 آبان 1396 ساعت 10:01:01
منبع: روابط عمومی شورای شهر ساری
کد خبر: 031951
اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران جهت تجهیز ۴ ساختمان موزه در بوستان ولایت با شهرداری ساری همکاری کند سید مسعود مدینه رئیس شورای اسلامی شهر ساری خواستار همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران با شهرداری ساری جهت تجهیز ۴ ساختمان موزه در بوستان ولایت شد.
اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران جهت تجهیز ۴ ساختمان موزه در بوستان ولایت با شهرداری ساری همکاری کند

 

t0yb_مدینه.jpg

سید مسعود مدینه رئیس شورای اسلامی شهر ساری خواستار همکاری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری مازندران با شهرداری ساری جهت تجهیز ۴ ساختمان موزه در بوستان ولایت شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی شورای اسلامی شهر ساری، سید مسعود مدینه در هفتمین جلسه رسمی این نهاد که با حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران و اصحاب رسانه برگزار شد، ضمن خیر مقدم به مهمانان جلسه اظهار داشت: در آستانه اربعین شهادت ابا عبدا... الحسین (ع) قرار داریم ضمن گرامیداشت این مناسبت با عظمت، باید عرض کنم همان طور که در نخستین اربعین با ورود اهل بیت به کربلا حرکتی بزرگ در جهت احیای حماسه عاشورا رقم خورد، در طول قرون متمادی نیز شیعیان به این رسالت تاریخی خود به رغم موانع و محدودیت ها عمل کردند اما در سنوات اخیر که شاهد عظمت سال افزون اربعین هستیم، راهپیمایی چند میلیونی عاشقان امام حسین (ع)، اهمیت قیام عاشورا و اهداف آن را بیش از پیش در منظر جهانیان قرار داده است چنانکه در همین ایام نیز این راهپیمایی در جریان است و صحنه های بی نظیر آن، عشق و ایمان و پایمردی شیعه را آنهم در اوج فتنه انگیزی و خطر آفرینی دشمنان به تصویر می کشد و از طریق لنز دوربین ها به سراسر جهان مخابره می شود.

 

وی افزود: امروز ۱۳ آبان یادآور رویدادی بزرگ در راستای پیشبرد اهداف عالیه انقلاب اسلامی است که به جهت اهمیت و عظمت آن، حضرت امام (ره) از آن به عنوان انقلاب دوم تعبیر فرمودند.

 

رئیس شورای اسلامی شهر ساری اذعان داشت: در سال ۵۸ در چنین روزی دانشجویان پیرو خط امام سفارت آمریکا را که براستی به لانه جاسوسی تمام عیاری علیه مصالح و منافع ملت ایران تبدیل شده بود، تسخیر نمودند تا نظام سلطه خصوصاً آمریکای جهانخوار بداند ملت ما نه فقط برای محو استبداد داخلی بلکه برای نفی استکبار خارجی قیام کرده است به همین دلیل روز سیزده آبان در تقویم رسمی کشورمان تحت عنوان روز ملی مبارزه با استکیار جهانی نام گذاری شده است.

 

وی تصریح کرد: روز ملی مبارزه با استکبار جهانی به ما یادآور می شود که برای تحقق اهداف و آرمان های بلند انقلاب و کسب عزت و اقتدار ملی، علاوه بر لزوم تقویت بنیان های علمی، اقتصادی و فرهنگی دشمن شناسی را نیز باید جدی بگیریم.

 

مدینه با اشاره به نامگذاری ۱۳ آبان به روز دانش آموز اضافه کرد: در مورد نقش کم نظیر قشر جوان و نوجوان در پیروزی و تداوم و پیشرفت های انقلاب، مقام معظم رهبری حق مطلب را ادا فرموده اند. معظم له روز گذشته (پنج شنبه ۱۱ آبان) در دیدار پرشور هزاران دانش آموز و دانشجو، نسل جوان را نسل پیشرو خواندند و تعابیر مهمی چون خوش استعداد و خوش فکر را در مورد آنها بکار بردند.

 

وی بیان داشت: همین جوانان هستند که می توانند ایران عزیز را از موانع و سختی ها عبور داده و به نقطه مطلوب برسانند. البته تحقق این هدف درخشان منوط به تلاش جوانان برای علم آموزی و کار کردن و حفظ دین و نیز دشمن شناسی است.

 

رئیس شورای اسلامی شهر ساری افزود: نکته مهم دیگری که در بیانات رهبر معظم انقلاب وجود داشت این بود که ایشان ضمن یادآوری حضور شجاعانه جوانان و نوجوانان در صحنه های انقلاب و دفاع مقدس در عین حال تاکید فرمودند که نسل جوان و نوجوان امروز نیز از همان ویژگی ها برخوردار است و حتی بهتر از جوانان نسل های قبل مسائل را تحلیل و عمل می کند.

 

وی اذعان داشت: با توجه به بیانات و رهنمودهای راهگشای رهبری در مورد ضرورت توجه به مقتضیات و مطالبات جوانان به عنوان یک سرمایه گران سنگ و مراقبت از آنها در مقابل آسیب ها و آفت ها حجت بر همه ما خصوصاً نهادهای آموزشی و فرهنگی تمام است.

 

مدینه در خصوص اهمیت موضوع میراث فرهنگی و گردشگری نیز گفت: در سالی که مزین به سال اقتصاد مقاومتی است انتظار می رود سازمان میراث فرهنگی پیشرفت های خوبی در این حوزه رقم بزنند.

 

وی با بیان اینکه بحث گردشگری در اولویت کاری شورای شهر و شهرداری ساری است، اهم اقدامات صورت گرفته از سوی مدیریت شهری در راستای توسعه گردشگری به شرح ذیل برشمرد:

 

۱- تملک بالغ بر یک و نیم میلیارد تومانی حمام درویش علیخان

۲- احداث بوستان عظیم ملل که تفرجگاهی برای شهرهای اطراف ساری نیز شده

۳- احداث کمپینگ در پارک قائم

۴- مطالعات فاز صفر پارک جنگلی کوهستانی سکوتپه توسط مشاورین درجه یک 

۵- احداث بوستان ولایت، ترمیم و مرمت پادگان سابق، تبدیل ساختمان های قدیمی به سراهای مهر و ۴ موزه با توجه به عدم حتی یک موزه در مرکز استان

۶- مرمت ساختمان شهرداری منطقه ۲ طبق ابلاغیه سازمان میراث فرهنگی

۷- ایجاد بازارچه های محلی برای عرضه محصولات بومی و محلی

۸- در نظر گرفتن بازارچه دائمی بعنوان غرفه هایی برای عرضه محصولات بومی و محلی و صنایع دستی زیر ساختمان آمفی تئاتر بوستان ولایت

۹- احداث خانه روشن در پارک هنرمندان ساری

۱۰- به صفر رساندن عوارض ساخت و ساز در حوزه گردشگری و سرمایه گذاری

 

رئیس شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به حضور ساری در بین هفت شهر برتر گردشگری ایران گفت: علی رغم جاذبه های خدادادی در حوزه گردشگری ساری فاقد طرح جامع گردشگری است.

 

وی همچنین در خصوص پاسخ های ارائه شده از سوی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران به سوالات اعضای شورا نیز گفت: از ایشان بابت پاسخ هایشان ممنونم اما متأسفانه هیچ آمار و ارقامی در خصوص اعتباراتی که تاکنون برای شهر ساری هزینه شده و یا اعتباراتی که در سال جاری برای ساری در نظر گرفته شده ارائه نشد.

 

مدینه مساعدت های اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران جهت تجهیز ساختمان های ۴ گانه موزه در بوستان در دست احداث ولایت، تشکیل کمیته فنی و کارشناسی بین مدیریت شهری و این اداره کل و همچنین ورود عملیاتی در موضوع نماهای ساختمانی با استفاده از الگوهای بومی را از جمله مهم ترین خرروجی های این جلسه برشمرد و ابراز امیدواری کرد تا با تعامل دو طرفه بتوانیم کارنامه خوبی را در پایان دوره مسئولیت مان بر جای بگذاریم.

 

وی همچنین در پایان یاد و خاطره آقای فرامرز درخشنده سرپرست فقید خبرگزاری ایلنا در مازندران و از فعالان رسانه ای حوزه کارگری و روزنامه نویسان نام آشنای مازندران را که دار فانی را وداع گفت، گرامی داشت.

 
 

 

 

gj0u_یوسفی.jpg

 

انتقاد شدید رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا از مدیریت گردشگری مازندران؛

 

یوسفی: اگر نمی توانید، لااقل اجازه دهید دیگران کار خود را انجام دهند

 

رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر ساری از مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران به شدت انتقاد کرد.

 

کوروش یوسفی ساداتی که بعنوان ناطق پیش از دستور هفتمین جلسه این نهاد که شامگاه شنبه ۱۳ آبان ۹۶ برگزار می شد، انتقادات شدیدی را به مدیریت میراث فرهنگی و گردشگری استان مازندران نسبت داد که مشروح آن به شرح زیر است:

 

با سلام و درود به روان پاک همه انبیاء اولیاء، صالحین و صدیقین، شهداء بالاخص شهدای مدافع حرم و درود بی پایان و بی کران به روان پاک و روح پرفتوح حضرت امام (ره)، سلام به محضر رهبر معظم انقلاب و آرزوی توفیقات روزافزون برای همه خدمتگزاران به اسلام و مسلمین، همچنین گرامی می داریم سالروز حادثه ی عظیم ۱۳ آبان و اجتماع عظیم اربعین حسینی که بزرگترین اجتماع جهان اسلام است.

 

همچنین سلام و عرض احترام محضر همکارانم در شورای اسلامی شهر ساری، خیر مقدم خدمت میهمانان گرامی حاضر در جلسه و اصحاب رسانه.

 

یکی از عوامل مهم در شکوفایی اقتصاد کشور ها صنعت گردشگری است. زمانی که یک گردشگر وارد یک شهر می شود برای گذراندن امور روزانه اعم از اقامت، رفت و آمد در سطح شهر، تفریح و گردش در شهر، دیدن جاذبه های دیدنی از جمله جاذبه های تاریخی، منجر به پرداخت هزینه می گردد بنابراین، این هزینه ها می تواند در اقتصاد آن شهر نقش به سزایی داشته باشد.

 

گردشگری از ابعاد مختلفی برخوردار است که گردشگری تفریحی، گردشگری پزشکی و سلامت، گردشگری فرهنگی و مذهبی، گردشگری ورزشی، گردشگری تجاری و گردشگری سیاسی را شامل می شود. در گردشگری مانند هر صنعت دیگری عواملی مهم وجود دارد که توجه به آنها برای ادامه ی حیات این صنعت درآمدزا بسیار ضروری به نظر می رسد. توجه به این عوامل مهم توسعه ی صنعت گردشگری را به دنبال دارد. میزان موفقیت در توسعه ی گردشگری نیز تابعی از کیفیت و نحوه دخالت عوامل مؤثر گوناگون است که در حقیقت همان ارکان گردشگری محسوب می شوند. ارکان صنعت گردشگری که نقش به سزایی در موفقیت این صنعت دارند عبارتند از جاذبه های گردشگری و تسهیلات و خدمات گردشگری.

 

در این بین استان مازندران در تاریخچه توسعه گردشگری منطقه‌ای جایگاه ویژه‌ای دارد. فاصله کم و امکان دسترسی سریع به کانون‌های پرجمعیت کشور از جمله استان تهران، همچنین برخورداری از جاذبه‌های طبیعی (کوه و جنگل، رودخانه و...) در فصول مختلف سال پذیرای گردشگران داخلی بی‌شماری است به‌طوری‌که طبق آمار، در ایام تعطیلات ۱۳ روزه عید نوروز یا در ایام تعطیلات تابستان، مازندران دست‌کم پذیرای تا ۱۵‌میلیون نفر گردشگر است. نظرسنجی‌های صورت گرفته از گردشگرانی که به این استان وارد می‌شوند نشان می‌دهد که حدود ۹۰‌ درصد از آنان با انگیزه گذران اوقات فراغت به مازندران سفر می‌کنند و از این بین حدود ۷۸‌ درصد آنها خواهان انجام فعالیت‌های فراغتی مبتنی بر دریا هستند. داشته های این استان برای هر گردشگر داخلی و خارجی اغنا کننده است زیرا استانی چهار فصل، در حوزه میراث فرهنگی خطه ای تاریخی و از بعد صنایع دستی، منطقه ای ثروتمند محسوب می شود.

 

گردشگری ساحلی به‌عنوان یکی از سریع‌ترین انواع گردشگری مطرح است. مناطق ساحلی به‌خصوص سواحل ماسه‌ای به‌طور ذاتی برای انسان‌ها جذاب و از پتانسیل لازم جهت اجتماع گردشگران برخوردار است. عدم توجه به ظرفیت قابل تحمل و هجوم بی‌امان گردشگران به سواحل استان مازندران قدر مسلم تبعات منفی در ابعاد زیست‌محیطی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی از خود برجای خواهد گذاشت که پیامدهای زیست‌محیطی بیش از سایر عرصه‌ها دیده می‌شود. ابعادی که نتیجه‌ای جز بهره‌برداری نامناسب و بیش از ظرفیت منابع طبیعی، تخریب و تغییر اکوسیستم‌های طبیعی، بهره‌برداری بی‌رویه از منابع، آلودگی روزافزون منابع آب، آلودگی زیست‌محیطی ناشی از دفع نامناسب فاضلاب، تولید زباله و ایجاد آلودگی صوتی نخواهد داشت.

 

آنچه مشخص است دریا اولویت اول گردشگری مازندران است و اگر ساماندهی شود ۷۰ درصد مشکلات گردشگری در استان رفع و یکصد هزار شغل ایجاد می شود.

 

با توضیحاتی که داده شد کافی ست به وضعیت امروز ساری در این حوزه نگاهی بیاندازیم.

 

شهرستان ساری با داشتن تمامی ابعاد و ارکان گردشگری یکی از بِکرترین و بهترین نقاط برای جذب گردشگر است. از دریا تا جنگل، از تاریخ تا فرهنگ، از کوه تا دشت ، همه و همه نشان از ثروت عظیم مردم این خطه از مواهب طبیعی دارد. حال، کارکرد این صنعت را فقط در یکی از مقوله های مورد نیاز شهرمان یعنی تولید اشتغال بدون هر گونه تسامح بررسی کنیم. همانگونه که می دانیم کشورهای زیادی در دنیا هستند که تولید اشتغال از طریق صنعت گردشگری به عنوان یکی از برنامه های راهبردی آنها در برنامه ریزی های کلان، مورد نظر قرار گرفته است. اینک با سوالات چالش برانگیزی مواجه می شویم. لطفاً کمی دقت کنیم! آنها چه چیزی دارند که می توانند از طریق این صنعت گاهاً تا چند میلیون شغل ایجاد کنند؟ دریای بهتری؟ جنگل بِکرتری؟ دشت های سرسبز تری؟ آب و هوای مناسب تری؟ مردمان با فرهنگ تری؟ تاریخ و فرهنگ کهن تری؟ یا میراث فرهنگی جذاب تری؟ براستی کدام؟؟ خیر دوستان. در جایگاه منتخب مردم در شورای اسلامی شهر ساری خدمت شما با کمال صداقت عرض می کنم که آنها فقط مسئولین و متولیان با برنامه تر، دلسوزتر و با کفایت تری دارند!!

 

آقایان مسئول! مگر منابع عظیم خدادای در اختیار ما نیست؟ مگر ایجاد اشتغال در این شهری که پر از جوانان و زنان و مردان آبرومند است وظیفه ی شما هم نیست؟ در هفته ی گذشته اینجانب به همراه رئیس محترم شورا حدود ۲۷۰ ملاقات مردمی داشتیم. بالغ بر ۹۰ درصد این ملاقات ها درخواست اشتغال بوده است. بیش از ۵ درصد دیگر آن درخواست کمک های مالی بوده که باز هم به اشتغال مرتبط است. در عمل از این همه مواهبی که گفته شده چه بهره ای برای مردم این شهر برده اید؟ از دریای ساری بگویید که چه کرده اید؟ چه بلایی بر سر باداب سورت چهاردانگه که تنها دو گونه طبیعی از آن در دنیا وجود دارد آورده اید؟ از تالاب نیلوفرهای آبی فرح آباد بگویید؟ از روستاهای بکر و زیبای ما بگویید که چه کرده اید؟ اگر اجرای همین پروژه های اندک نبود مسافرین را برای گشت و گذار به کجا رهنمون می ساختید؟ تالاب الندان امروز در چه وضعیتی قرار دارد؟ بنده به شما می گویم که رو به زوال و نابودی ست. از وجود رودخانه ی چند ده کیلومتری تجن که از دامنه های ساری به عنوان یک نعمت بی بدیل جاریست که حجم آب آن در تابستان به خاطر سد بالادست شهید رجایی بیشتر از زمستان است چه استفاده ای کرده اید؟ برای معرفی جاذبه ی بی نظیر دریاچه چورت که از گونه های نادر طبیعی است چه کرده اید؟ سهم ابنیه های تاریخی شگرف در سطح شهر که می توانست برای اشتغال فرندانمان یک فرصت باشد در اقتصاد این شهر چیست؟ تجربه نشان می دهد که گردشگران اروپایی برای دیدن کوه و جنگل و دریا به مازندران نمی آیند چون در کشور خود از آن بهره مند هستند بلکه برای دیدن میراث تاریخی مانند مهمان خانه فاضلی، آب انبار نو، مسجد شاه عباس فرح آباد ساری و صنایع دستی به دیار طبرستان سفر می کنند. آیا در این بخش زمینه ای مهیا ساخته اید؟

 

آیا راهکاری برای همکاری دو جانبه ی تبدیل مدیریت شهری به مدیریت گردش پذیر شهری اندیشیده اید؟

 

 آیا زمان آن نرسیده که کلیه پروژه های فرصت ساز مرتبط با گردشگری و میراث فرهنگی این شهر با مدیریت شهری به پیوست اشتغال پیوند بخورد؟ حقیقتاً برای رفع مشکلات معیشتی مردم مظلوم شهرم هر چه در چنته دارید رو کنید تا مردم بفهمند که چه متولیانی داشته اند!؟

 

 از یک پروژه ی ملموسی که برای مردم این شهر اشتغال و یا حتی سرگرمی و تفریح ایجاد کردید نام ببرید شاید ما بی خبریم!!

 

آقایان عزیز! اگر شما برای ایجاد یک پروژه منتج به تولید اشتغال ۱۰ سال زمان صرف می کردید و هر سال ۱۰ درصد کار انجام می دادید لااقل پس از ده سال کاری صورت می گرفت اما افسوس و افسوس!!

 

به قدرت و صراحت عرض می کنم مجموعه ی مدیریت شهری آمادگی کامل دارد که با مشارکت متولیان امر بویژه مدیریت گردشگری استان برای طراحی پلان های مشترک با پیوست اشتغال و تقویت صنعت گردشگری گام های اساسی بردارد.

 

از دوستان و همکاران ارجمندم در شورای اسلامی شهر ساری نیز تقاضا می کنم که با پیشنهاد بنده برای تغییر نام کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای اسلامی شهر به کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و گردشگری شورای اسلامی شهر ساری موافقت نمایند.

 

دیگر تسامح کافی است. به عنوان سخن پایانی باید عرض کنم که مسئولین عزیز! اگر نمی توانید، لااقل اجازه دهید دیگران کار خود را انجام دهند.

 

سالها دل طلب جام جم از ما می کرد

آنچه که خود داشت ز بیگانه تمنا می کرد

 

یوسفی همچنین پس از اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران به عدم تخصیص کافی اعتبارات این اداره کل اشاره کرد و گفت: هشت ماه از سال می گذرد اما فقط ۱۶ درصد بودجه تخصیص پیدا کرده است که جای تأمل دارد.

 

وی همچنین از بی توجهی به باداب سورت چهاردانگه ساری انتقاد و خاطرنشان کرد: در گذشته وضع این طور بوده که فاصله ۱۰۰ تا ۲۰۰ متری را باید با تراکتور می رفتیم اما امروز تنها کاری که در آن منطقه انجام شده این است که به جای تراکتور با نیسان می توانیم عبور کنیم.

 
 

 

 

5p_زلیکانی.jpg

 

زلیکانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری:

 

اداره کل میراث فرهنگی نام پرطمطراق و مرتبط با مدیریت شهری دارد اما در عمل تعاملی با شهرداری ساری ندارد

 

علی اکبر زلیکانی نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری گفت: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نام پرطمطراق و مرتبط با مدیریت شهری دارد اما در عمل تعاملی با شهرداری ساری ندارد.

 

علی اکبر زلیکانی با گرامیداشت یوم ا... ۱۳ آبان به جنایت های دولت آمریکا در دهه های اخیر اشاره کرد و اظهار داشت: امام راحل عظیم الشأن ما به درستی آمریکا را شیطان بزرگ نامید که امروز هم شاهد تمامیت خواهی آن در دنیا هستیم.

 

وی با اشاره به درگذشت فرامرز درخشنده از فعال قدیمی رسانه ای مازندران گفت: ایشان دارای شخصیت جدی، متین و پرمغز بود لذا به خانواده آن مرحوم، اصحاب رسانه و جامعه کارگری تسلیت عرض می کنم.

 

نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری در خصوص حضور مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران در جلسه رسمی شورا گفت: اگر انتقادی می کنیم با اشخاص کاری نداریم چرا که نقدمان به دستگاه است. متأسفانه دستگاه هایی که وظایفی بر عهده شان نهاده شده، به هم ریخته عمل می کنند. اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اسم بزرگ و پرطمطراقی دارد که اتفاقاً همه اینها با حوزه مدیریت شهری مرتبط است اما متأسفانه در عمل تعامل وجود ندارد.

 

وی با اشاره به نقش و جایگاه بسیار مهم اداره کل میراث فرهنگی در حفظ میراث کهنی که در ساری وجود دارد، اظهار داشت: متاسفانه با وجود جلساتی که در سالهای گذشته با این اداره کل داشتیم در عمل اما هیچ اقدامی صورت نگرفته و همه کارها در حد صحبت بود و ساختمان های ساری از نظر نمای ظاهری با فرهنگ بومی خود فاصله بسیاری دارند.

 

عضو هیأت رئیسه شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به اینکه متولی این امر فقط میراث فرهنگی است، افزود: هنوز هیچ گونه ضوابطی با رعایت فرهنگ بومی منطقه از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان به شهرداری ساری ابلاغ نشده است.

 

وی با اشاره به عدم وجود موزه در مرکز استان گفت: انتظار می رود تعاملی فی ما بین شهرداری و سازمان میراث فرهنگی وجود داشته باشد تا با افتتاح ساختمان ۴ گانه در بوستان ولایت شهروندان ساروی آن ساختمان ها را خالی نبینند و شاهد وجود آثار تاریخی در آنها باشند.

 

زلیکانی تصریح کرد: در حوزه صنایع دستی صحبت زیاد شده و شنیده ها بسیار است اما در این حوزه هیچ اقدامی صورت نگرفته و در جایگاه واقعی خود قرار نگرفته است.

 

وی افزود: باید تعاملی بین میراث فرهنگی که مدعی و مسئول این حوزه می باشد و شهرداری وجود داشته باشد تا مشخص شود صنایع دستی کجا تولید و عرضه و جایگاه آن نیز در بازار مشخص شود.

 

نائب رئیس شورای اسلامی شهر ساری با اشاره به سفر رئیس جمهور به مازندران و مقاله ای که درخصوص اشتغال نوشته بود، گفت: با توجه به تصویب طرح آمایش سرزمینی در شورای توسعه برنامه ریزی استان تاکنون هیچ پیشرفتی در این حوزه مشاهده نشده است.

 

وی عنوان کرد: یکی از بخش هایی که برای طرح آمایش سرزمینی تعریف شده است بخش خدمات می باشد که گردشگری جزئی از آن است که نقش بسیار مهمی در تولید اشتغال می تواند ایفا کند.

 

زلیکانی در پایان با اشاره به اینکه طی ۵ سال گذشته شهر ساری جزء ۵ شهر مقصد گردشگری انتخاب شد و شهرداری ساری نیز زیرساخت های فراوانی در این حوزه ایجاد کرد، اظهار داشت: میراث فرهنگی باید با ورود سرمایه گذاران، هتلی که استاندارد و در شأن مسافران و شهر ساری است را تاسیس نماید که این امر هم به اشتغال کمک بسیاری می نماید.

 

 
 
3032_شمشیربند.jpg
 

شمشیربند عضو شورای اسلامی شهر ساری:

 

برخی مدیران استانی می ترسند که مردم شهرهای مازندران از تصمیم شان برای پیشرفت مرکز استان مطلع شوند!

 

علیجان شمشیربند عضو شورای اسلامی شهر ساری گفت: برخی مدیران استانی می ترسند که مردم شهرهای مازندران از تصمیم شان برای پیشرفت مرکز استان مطلع شوند!

 

علیجان شمشیربند با تسلیت درگذشت مرحوم درخشنده از خبرنگاران و روزنامه نگاران قدیمی استان مازندران، به پیاده روی عظیم اربعین سالار شهیدان اشاره کرد و گفت: متأسفانه زمینه سازی مناسبی برای حضور زائران از اقصی نقاط ایران در کشور عراق صورت نگرفته و شاهد افزایش غیر منطقی برخی قیمت ها هستیم.

 

وی افزود: در این مقطع اصلاً نیاز نبود تا کرایه حمل و نقل اعم از هواپیما، اتوبوس ها و سواری، تعرفه های پارکینگ ها و... افزایش پیدا کند چرا که مردم مستضعف در چنین ایامی با آرزو و شوق زیارت حضرت اباعبدا... الحسین (ع) عازم کربلا می شوند اما این افزایش قیمت ها بر خلاف این موضوع است لذا دولتمردان ما باید وسواس بیشتری در این زمینه از خود به خرج دهند.

 

عضو شورای اسلامی شهر ساری در خصوص مسائل مربوط به میراث فرهنگی و گردشگری نیز اظهار داشت: خواسته ما از مدیرکل محترم میراث فرهنگی این است که برابر وعده قبلی داده شده، زمینه واگذاری اماکن تاریخی ساری به شهرداری را جهت مرمت و بازسازی آنها فراهم نماید.

 

وی با بیان اینکه در همه استان های کشور تمام مردم می دانند که نگاه استانداران و مدیران کل به مراکز استان ها ویژه است، از رویکردهای برخی از مدیران استانی در مازندران انتقاد کرد و گفت: گویا برخی از آنها می ترسند که در رسانه ها عنوان شود مدیران برای پیشرفت ساری به عنوان مرکز استان قدم های موثری بر می دارند لذا از این کار امتناع می کنند.

 

شمشیربند از رسانه ها خواست این واقعیت های پنهان را به مدیران استانی از جمله استاندار جدید مازندران منعکس نمایند.

 

 
 

 

073l_عشوری.jpg
 

عشوری عضو شورای اسلامی شهر ساری:

 

شهرداری ساری می تواند بدون دخالت دستگاه ها از گوهر گرانبهایی که در اختیار دارد اقدامات بزرگی را رقم بزند

 

اسفندیار عشوری عضو شورای اسلامی شهر ساری گفت: شهرداری ساری می تواند بدون دخالت دستگاه ها از گوهر گرانبهایی که در اختیار دارد اقدامات بزرگی را رقم بزند.

 

وی به انتقاد از ساخت و سازهای غیر مجاز واحدهای تجاری در بافت قدیمی شهر ساری پرداخت و خطاب به مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران که در جلسه حاضر بود گفت: چرا شما در قبال این ساخت و سازها که شهرداری ساری برایشان پروانه ساخت صادر می کند، ایستادگی نکردید؟

 

عشوری افزود: این درست که خیلی از زیر ساخت ها را درست کرده ایم اما برای بافت قدیمی شهر ساری چه کرده ایم؟ ساری شهر تاریخی و کهنی است و شهرداری ساری گوهر گرانبهای بزرگی را در اختیار دارد که می تواند بدون دخالت خیلی از دستگاه ها و سازمان ها می تواند اقدامات شگرفی را انجام دهد.

 

وی سپس به اظهارات یکی از اعضای شورا که به تخصیص کم اعتبارات اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران پرداخته بود، واکنش نشان داد و گفت: این مشکل مبتلا به تمام کشور است بنابراین طرح این موضوع نمی تواند درست باشد.

 

 
 
rlz_نن.jpg
نقیبی رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای شهر ساری:
 

کاش از رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ساری پاسخ می خواستیم

 

فرامرز نقیبی رئیس کمیسیون عمران و فنی شورای شهر ساری نیز در این جلسه در سخنان کوتاهی گفت: کاش به جای دعوت از مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران از رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ساری پاسخ می خواستیم.

 

وی با اشاره به صحبت های یکی از اعضای شورا در خصوص میزان کم تخصیص اعتبارات در اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مازندران گفت: در دولت هشت ساله پول دارها که هر بشکه نفت به قیمت ۱۵۰ دلار به فروش می رفت، کسی نمی پرسید سهم ساری از منابع چقدر بود اما امروز که قیمت آن به ۴۸ دلار کاهش پیدا کرده صحبت از تخصیص ۱۶ درصدی اعتبارات به میان آمده است.

 

نقیبی در پایان گفت: کاش از رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان ساری برای شرکت در این جلسه دعوت می کردیم تا نسبت به سوالات مان پاسخگو باشد.

 

 
 

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.