شنبه، 01 اردیبهشت 97 ساعت 05:55 ب.ظ / Sat, 2018 April 21
به افق ساری
اذان صبح: 03:45
طلوع خورشید: 05:17
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:37
اذان مغرب: 18:56

- استانداری - 8.7 درصد مساحت کشور را جنگل و 20 درصد را بیابان تشکیل می دهد

تبلیغات
رییس سازمان جنگل ها, مراتع و ابخیزداری کشور:

8.7 درصد مساحت کشور را جنگل و 20 درصد را بیابان تشکیل می دهد

تاریخ 10 آبان 1393 ساعت 09:44:58
منبع: روابط عمومی استانداری
کد خبر: 005532
رییس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری عرصه های جنگلی کشور را 14 میلیون و 300 هزار هکتار اعلام و اضافه کرد : 8.7 درصد مساحت کشور را جنگل و 20 درصد را بیابان تشکیل می دهد
8.7 درصد مساحت کشور را جنگل و 20 درصد را بیابان تشکیل می دهد

خداکرم جلالی در نشست استانداران استان های آذربایجان شرقی، اردبیل، خراسان شمالی، سمنان، گلستان، گیلان و مازندران درمحل صنایع چوب و کاغذ مازندران در ساری با اشاره به برنامه ششم و اولویت های این نهادافزود: ارتقاء فرهنگ منابع طبیعی به میزان 30 درصد، افزایش ضریب حفاظت تا30 درصد، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری به میزان 14 میلیون هکتار و اجرای طرح های جنگل داری اقتصادی به میزان پنج میلیون هکتار از حمله برنامه های این نهاد است.

وی توسعه گیاهان دارویی و طرح های توسعه هادی مرتعداری به میزان 10 میلیون هکتار را از دیگر برنامه توسعه ششم این سازمان برشمرد.

وی احیاء جنگل های زاگرس به میزان دو میلیون هکتار و مقابله با پدیده بیابان شدن به میزان سه میلیون هکتار را از دیگر برنامه های توسعه ششم عنوان کرد و گفت : اکنون حدود شش میلیون هکتار از اراضی منابع طبیعی کشور کمتر از یک تا پنج درصد پوشش گیاهی دارند و جنگل های مخروبه نیز باید احیاء شوند.

رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری خاطرنشان کرد: آموزش، الگوی زندگی مناسب و رفاه اجتماعی، بالا بردن سرانه تولید ناخالص داخلی و کاهش سرانه تولید کربن 2 co عامل توسعه پایدار است.

جلالی با اشاره به این اینکه پیشگیری و جامع نگری در توسعه پایدار باید بدرستی به آن توجه داشت ، تصریح کرد : تثبیت مالکیت عرصه های طبیعی، سازماندهی جنگل نشینان و خروج دام، کنترل مصرف سوخت هیزمی و فسیل ها و چگونگی اجرای طرح های عمرانی از دیگر مقولات مهم در حفاظت از جنگل ها و منابع طبیعی است.

وی بهره برداری صحیح از معادن ، پیشگیری و اجرای درست اطفا ء حریق، کنترل آفات و بیماری ها، جلوگیری از تصرفات و تجاوزات به عرصه ها، کنترل ساخت و سازها و ویلاسازی در عرصه ها را به عنوان یک آفت کشور را از دیگر مولفه های حفاظت از منابع طبیعی عنوان کرد.

جلالی گفت : همچنین کنترل فرسایش خاک و حفاظت فیزیکی و جلوگیری از قطع و قاچاق چوب ، ساماندهی گردشگری و طبیعت گردی و جلوگیری نفوذ پسماند و زباله از دیگر مولفه های مهم حفاظت از عرصه های طبیعی است.

رییس سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری عرصه های جنگلی کشور را 14 میلیون و 300 هزار هکتار اعلام و اضافه کرد : 8.7 درصد مساحت کشور را جنگل و 20 درصد را بیابان تشکیل می دهد

جلالی به وجود 5/32 میلیون هکتار عرصه های بیابانی در کشور اشاره کرد و افزود .

جمهوری اسلامی ایران در بین 156 کشور جهان در داشتن مقدار عرصه های جنگلی در رتبه چهل و پنجم قراردارد.

وی همچنین به وجود دو هزار و 500 گونه گیاهان دارویی در کشور اشاره کرد و گفت : دفتر گیاهان دارویی آینده نزدیک در این سازمان راه اندازی می شود.

رییس سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری به وجود صندوق توسعه منابع طبیعی و حمایت از سرمایه گذاری در عرصه به عنوان یک طرح مهم در این سازمان یاد کرد و افزود : طرح ایجاد صندوق توسعه منابع طبیعی در 18 استان کشور در حال اجراست.

وی به وجود یک میلیون و 967 هزار هکتار جنگل در منطقه شمال و دو میلیون هکتارجنگل ارسبارانی اشاره کرد و یادآور شد: دولت تدبیر و امید تمایلویژه ای به حفاظت از عرصه های جنگلی دارد.

در نشست امروز تفاهم نامه همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری و هفت استان دارای جنگل های هیرکانی و ارسباران در 22 محور و با هدف حفاظت از مدیریت پایدار منابع طبیعی و توسعه استان ها امضا شد.

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.