شنبه، 01 اردیبهشت 97 ساعت 06:05 ب.ظ / Sat, 2018 April 21
به افق ساری
اذان صبح: 03:45
طلوع خورشید: 05:17
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:37
اذان مغرب: 18:56

- استانداری - اکوتوریسم و طبیعت گردی باید در راس فعالیتهای جنگل داری قرار بگیرد

تبلیغات
استاندار مازندران در نشست استانداران مناطق رویشی هیرکانی و ارسبارانی با مدیران سازمان جنگل ها و مراتع کشور؛

اکوتوریسم و طبیعت گردی باید در راس فعالیتهای جنگل داری قرار بگیرد

تاریخ 10 آبان 1393 ساعت 09:36:21
منبع: روابط عمومی استانداری
کد خبر: 005528
اکوتوریسم و طبیعت گردی باید در راس فعالیتهای جنگل داری قرار بگیرد
اکوتوریسم و طبیعت گردی باید در راس فعالیتهای جنگل داری قرار بگیرد

به گزارش روابط عمومی استانداری، ربیع فلاح جلودار، استاندار مازندران در نشست استانداران مناطق رویشی هیرکانی و ارسبارانی با مدیران سازمان جنگل ها و مراتع کشور با موضوع تدوین سند تفاهم‌نامه حفاظت از مدیریت پایدار منابع طبیعی در ساری، با اشاره به عدم بهره برداری درست از منابع طبیعی و فقدان برنامه محافظتی از این منابع، بیان داشت: امروز چالش به وجود آمده ی ناشی از تغییر اقلیم، مخاطرات زیست‌محیطی و دخالت‌های غیر اصولی در منابع طبیعی از جمله جنگل ها نیازمند دقت و توجه جدی است.

وی بر بررسی وضعیت بوجود آمده و ضرورت پایش دوباره عملکردها و برنامه‌های گذشته در این راستا تاکید کرد و یاد آور شد:  بازنگری در این حوزه ها و انجام هرگونه برنامه ی جدید باید با محوریت مسائل زیست محیطی صورت گیرد.

فلاح با اشاره به این که بحمد الله، با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید تغییر نگرش نسبت به بهره برداری و حفاظت از عرصه های منابع طبیعی بوجود آمده و امروز به عنوان محوری‌ترین کار در فعالیت‌های زیربنایی عمرانی مورد توجه قرار دارد، خاطر نشان ساخت: در فرآیند نظارت برعرصه های منابع طبیعی چارچوبی در حال تدوین است و برنامه های بهره برداری و استفاده از منابع طبیعی براساس واقعیت های امروز جنگل های شمال تهیه می شود.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه از دو میلیون هکتار جنگل‌های شمال، حدود یک میلیون و یکصد هزار هکتار در مازندران قرار دارد، اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که در خصوص پایداری طبیعت وجود دارد، در آستانه تدوین برنامه ششم باید به این مسائل توجه شود.

مقام عالی دولت در مازندران با بیان این که طرح‌های جنگلداری اجرا شده در گذشته، نمی‌تواند پاسخ گوی مسایل امروزی باشد، ابراز نمود: مشکلاتی که در فرآیند تصمیم‌ گیری و اجرای طرح‌های جنگلداری وجود دارد، مانع از اجرای  سیاست‌ها و برنامه های تعیین شده در این بخش است.

وی با بیان این که باید از بوروکراسی و مشکلاتی که دامنگیر اجرای طرح‌‌های جنگلداری بوده پرهیز کنیم و واقعیت‌ها را این حوزه را مد نظر قرار دهیم و دنبال نماییم، تصریح کرد: امروز برداشت چوب از جنگل، در شمار اولویت جنگلداری نیست و مهم‌ترین عامل در اجرای طرح‌های جنگلداری توجه کامل به جنگل‌نشینان است.

فلاح، با اشاره به اینکه اکوتوریسم و طبیعت گردی باید در راس فعالیتهای جنگل داری قرار بگیرد گفت : امکانات و تجهیزات حفاظت از منابع طبیعی بویژه اطفا حریق باید از سوی دولت تامین شود.

وی، خاطر نشان کرد:‌ امروز سرمایه‌گذارانی که به اجرای طرح‌هایی با محوریت طبیعت‌گردی اعتقاد دارند، به استان مراجعه می‌کنند و انتظار داریم؛ مدیران وزارتخانه نیز به این ظرفیت توجه کنند.

فلاح در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز با وقوع باران به لحاظ دخالت‌های انسان در جنگل، سیل‌های ویرانگر در مازندران اتفاق می‌افتد، عنوان کرد: به دلیل صحیح نبودن مدیریت منابع در گذشته، امروز با مشکلاتی مواجه هستیم و لازم است راه های برون رفت از آن را عملیاتی نماییم.

استاندار مازندران، یادآور شد: دولت در اوایل شروع به فعالیت‌، مصوبه‌ای را درباره جنگل‌های شمال ابلاغ کرد که این مصوبه فرصتی استثنایی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

 

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.