سه شنبه، 04 اردیبهشت 97 ساعت 08:43 ب.ظ / Tue, 2018 April 24
به افق ساری
اذان صبح: 03:41
طلوع خورشید: 05:13
اذان ظهر: 11:56
غروب خورشید: 18:40
اذان مغرب: 18:59

- شرکت‌ها - باید نگاه یکجانبه سازمانی بعضی سازمانها نسبت به معادن حذف گردد

تبلیغات
جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛ باید نگاه یکجانبه سازمانی بعضی سازمانها نسبت به معادن حذف گردد

باید نگاه یکجانبه سازمانی بعضی سازمانها نسبت به معادن حذف گردد

تاریخ 27 دی 1394 ساعت 10:23:27
کد خبر: 021605
عبداله مهاجر رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران در جلسه تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که به همت کمیته تخصصی صنعت و معدن اتاق تشکیل شده بود و به بررسی مشکلات معادن استان اختصاص داشت گفت؛
باید نگاه یکجانبه سازمانی بعضی سازمانها نسبت به معادن حذف گردد

جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مطرح شد؛

باید نگاه یکجانبه سازمانی بعضی سازمانها نسبت به معادن حذف گردد

عبداله مهاجر رییس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی مازندران در جلسه تخصصی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی که به همت کمیته تخصصی صنعت و معدن اتاق تشکیل شده بود و به بررسی مشکلات معادن استان اختصاص داشت گفت؛ حوزه معادن با مشکلات زیادی روبروست اما با تعامل بخش خصوصی و دولتی عمده ی چالشها قابل حل می باشد. مهاجر اذعان کرد؛ بخش معدن استان تاکنون نتوانسته به مطالباتش دست یابد. وی با بیان اینکه اگر تکالیف قانونی وجود داشته باشد امکان حل معضلات سریعتر فراهم می شود و اگر وجود ندارد باید روال قانونی را دنبال کنیم تا قوانین مورد نظر تصویب شود رییس اتاق خواستار تسریع در تشکیل کمیته های اجرایی شد مهاجر همچنین یادآور شد نباید بخاطر یک یا چند تخلف، واحد معدنی تعطیل شود.

صابر کاظمی رییس کمیته صنعت و معدن اتاق مازندران در ادامه افزود؛ لازم است ضوابط محور باشیم نه روابط محور، چرا که اگر با روابط بخواهیم کارها را پیش ببریم روزی به بن بست می رسیم، گرچه ضوابط نیاز به بازنگری و تجدید نظرمتناسب با زمان و مکان دارند و همگی قبول داریم که مشکلات قانونی یا عدم اجرای قانون در حوزه معادن وجود دارد. وی تصریح کرد؛ واقعیت این است که اگر کارشناسان سازمانها مرتکب اشتباهی شوند بسادگی نمی توان آنها را محکوم کرد و خسارت دریافت نمود و متاسفانه قوانین حمایتی نیز در این رابطه وجود ندارد اما تولید کنندگان بلافاصله بعد از محکومیت باید ضرر و زیان پرداخت کنند. کاظمی با اشاره به اینکه در کشورهای پیشرفته، ضوابط مطرح می باشد نه روابط. مگر در جایی که قانون نباشد یا سکوت کرده باشد مصوبه ای گرفته می شود و بلافاصله اجرایی می گردد. رییس کمیسیون صنعت و معدن اتاق استان بر بکارگیری دانش و تکنولوژیهای روز تاکید نمود.

دکتر یداله عبدی نایب رییس انجمن معدن و مشاور معدنی اتاق استان با اشاره به وجود پتانسیل های عظیم معدنی در استان بااظهار تاسف گفت: معدنکاران استان با شرایط سختی دست و پنجه نرم می کنند عمده ی آنها تعطیل شدند و سختگیریهای بی مورد و نابجا وجود دارد که نمی گذارد معدنداران با آرامش خیال فعالیت کنند و سالهاست که مورد بی مهری قرار می گیرند گرچه ما حامی متخلفان و آنانی که بدون مجوز به منابع طبیعی و محیط زیست آسیب می رسانند نیستیم.

 دکتر اسماعیل مختارپور نماینده اداره منابع طبیعی مازندران اعلام کرد؛ متولی معادن استان می تواند بموقع و با اطمینان از معدنداران دفاع کنند دکتر مختارپور گفت: طبق قانون به هیچ وجه امکان کاهش جنگل وجود ندارد مگر با مصوبه هیات وزیران و حتی برای برخی گونه های جنگل نادر نیز منبع قانونی وجود دارد.دکتر اسماعیلی نماینده سازمان حفاظت محیط زیست: در این جلسه گفت: با نگاه آمایشی چالشهای زیست محیطی معادن قابل حل می باشد وی افزود: تاکنون مطالعات جامع آمایشی برای بخش معادن استان تدوین نشده است دکتر اسماعیلی خاطرنشان کرد؛ نمی توان تنها با نگاه اقتصادی به حوزه معادن نظر داشت نماینده سازمان محیط زیست منطقه پارک ملی، پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده و شکار ممنوع را چهارمنطقه ممنوعه اعلام کرد. سپس یزدان برسان مسوول امور معادن سازمان صنعت، معدن وتجارت عنوان کرد؛ نباید فقط با نگاه سازمانی خود به حوزه معادن نگاه شود چرا که دید یکجانبه هر سازمان نسبت به معادن، مانع تحقق پتانسیل های معدنی می شود برسان اضافه کرد: در هیچ بخشی طرح آمایش نداریم. وی اعلام داشت؛ در خصوص معادن ما بین وزارت صنعت، معدن وتجارت و معاونت منابع طبیعی و جنگلهای وزارت جهاد کشاورزی توافقنامه ای منعقد شد که برای پیاده سازی مفاد آن نیاز به تشکیل کمیته اجرایی می باشد.

تقوی نایب رییس سازمان مهندسی معدن استان توصیه کرد هرچه زودتر تبصره 4 ماده 24 مربوط به ایجاد پنجره واحد معدنی تشکیل شود وی همچنین خواستار اجرایی ماده 24 مکرر قانون معادن شد تقوی مدیریت سرچشمه ها جهت جلوگیری از رانش معادن را از سوی سازمانهای ذیربط شد.رضا رفیعی فرد معدندار فعال استان در این جلسه خواستار تبیین راهکارهای قانونی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی و پیاده سازی برنامه های اقتصاد مقاومتی در عرصه معادن شد.

رفیعی فرد تصریح کرد؛ هنوز فوائد و مزیتهای معادن برای مدیران و مسولین ما جا افتاده نیست وی گفت: کمیسیون ویژه ای متشکل از کارشناسان ستادی  سازمانها و متخصصان تشکیل شود این معدنکار صادراتی افزود؛ نباید همه پرونده های معدنی به دادگستری ارجاع شود چرا که سیکل طولانی قضایی باعث ضرر و زیان زیاد به معادن می شود.

 محمدرضا باطنی عضو  هیئت مدیره انجمن معدن سخنران بعدی جلسه با بیان اینکه دادگاه ویژه معادن باید عملیاتی شود عنوان کرد؛ معادن نمی تواند منتظر سیکل فعلی پیگیر حقوقی باشد همچنین قوانین متضاد حوزه معادن باید مشخص و از طریق قانونی مورد اصلاح واقع شود. در خاتمه مقرر گردید کارگروهی تخصصی با حضور سازمان صنعت، معدن و تجارت، معدن و سازمان نظام مهندسی معدن، سازمان بازرسی، کمیسیون صنعت و معدن اتاق برای بررسی و رفع مشکلات معادن استان تشکیل گردد.

 

علیرضا شعبان پور

مسوول روابط عمومی خانه صنعت، معدن وتجارت مازندران

Bookmark and Share
نظر شما
پاسخ به:

Your Name Description

Your Email Description

Your Website Description

Your Comment Description

 

Parent Comment Description

وارد نمودن نام و نام خانوادگی، ایمیل و وب‌سایت اختیاری می‌باشد.